ערוץ אלג’זירה שידור חי

ערוץ אלג’זירה שידור חי היא רשת שידור טלוויזיונית לוויינית רבת השפעה המשדרת בשפה הערבית ובשפה האנגלית, שהוקמה על ידי האמיר חמד בן ח’ליפה אאל ת’אני, שליט קטר, לאחר שהדיח את אביו מהשלטון במדינה, ומרכזה בדוחה בירת קטר.

רשת אלג’זירה שידור חי זכתה לפרסום בינלאומי רב כאשר שידרה קלטות של הטרוריסט אוסאמה בן לאדן לאחר פיגועי 11 בספטמבר, ושל בכירים נוספים בארגון הטרור אל-קאעידה.

הרשת מפעילה מספר ערוצים בנוסף לערוץ החדשות הראשי, כגון ערוץ ספורט, ערוץ חי המשדר ועדות וכנסים, ערוץ דוקומנטרי וערוץ מיוחד לילדים. בנוסף לערוצי טלוויזיה מפעילה הרשת מספר אתרי אינטרנט.

 

ערוץ ערבי שידור חי

אלג’זירה מידע נוסף

 

אלג’זירה שידור חי טוענת שהיא התחנה היחידה העצמאית מבחינה פוליטית במזרח התיכון. מספר צופיה מוערך ביותר מ – 150 מיליון צופים ברחבי העולם.

הרשת החלה את דרכה עם תקציב של כ־150 מיליון דולר, שאותו העניק לה אמיר קטר, חמד בן ח’ליפה, לאחר שתפס את השלטון במדינה. הרשת שאפה להתבסס רק על מכירת זמן פרסום, אך ניסיון זה נכשל, בעיקר משום שהבעלים הסעודיים של רשתות שידור ערביות אחרות איימו להפסיק לפרסם חברות שיפרסמו גם באל-ג’זירה. נכון ל-2004, תקציב הרשת הוא כ- 120 מיליון דולר, מתוכם 40 או 50 מיליון מאמיר קטר.

הרשת החלה לשדר בשנת 1996. רבים מעובדיה של המחלקה לערבית של בי בי סי (רשת השידור הבריטית הציבורית), עברו לאלג’זירה, ביניהם פייסל אל-קאסם שמגיש כיום את אחת התוכניות הפופולריות ביותר של הרשת, הכיוון ההפוך.

הרשת ניסתה להגדיל את מספר צופיה בעזרת הצגת תכנים שנויים במחלוקת בנוגע לממשלות המפרץ הפרסי, יחסי סוריה עם לבנון והרשות השופטת במצרים. שידור הקלטות של אוסאמה בן לאדן ואל-קאעידה הם שנתנו את הדחיפה המשמעותית לרשת, והגדילו את שיעורי הצפייה שלה.

אלג’זירה התפתחות הערוץ

 

רשת אלג’זירה שידור חי חוללה שינוי דרמטי במפת ערוצי השידור הערביים. היא שברה את המונופול שהיה לערב הסעודית על ערוצי הלוויין הכלל-ערביים, והעלתה על סדר היום סוגיות מעוררות מחלוקת ובלתי-נעימות למנהיגים הערבים.

קמו לה רשתות מתחרות והחשובה שבהן היא רשת אל ערביה (“הערבית”) בבעלות ערב הסעודית. רשת נוספת שהוקמה כתחרות לאלג’זירה היא אל-אח’באריה (“החדשותית”). ממשלת ארצות הברית, שהייתה מודאגת מהפופולריות הרבה של אלג’זירה ומהסיקורים הביקורתיים שלה ביחס למלחמה באפגניסטן ובעיראק, הקימה את רשת אל-חורה (“החופשית”) בשפה הערבית.

ב-4 ביולי 2005 הודיעה אלג’זירה שידור חי על כוונתה להעלות שירות טלוויזיה בלוויין בשפה האנגלית, Al Jazeera International.

הערוץ החדש עלה לאוויר ב-15 בנובמבר 2006 בשם Al Jazeera English. לערוץ זה מרכזי שידור בדוחה, אתונה, בואנוס איירס, לונדון, קואלה לומפור ווושינגטון והוא משדר 24 שעות ביממה, מהן 12 מדוחה וארבע שעות מכל אחד מהמקומות הבאים: לונדון, קואלה לומפור וושינגטון. בשנת 2006 מונה העיתונאי הפלסטיני ודאח חנפר, אשר שימש משנת 2003 כמנהל ערוץ אלג’זירה, למנכ”ל הרשת.

בתחילת שנת 2011 שימשה אל ג’זירה גורם מרכזי בדירבון ההמונים להפגנות במצרים ובתיאומן.

כיום נחשבת התחנה לאחד מערוצי התקשורת המרכזיים בעולם. היא נהנית ממוניטין גבוה והסיקורים שלה נחשבים ככלל לאמינים. היא מאופיינת ביכולתה לסקר ידיעות הישר מתוך השטח וזאת הודות לפריסתה הרחבה בעולם.

ב-3 בינואר 2013 הודיעה רשת אלג’זירה על רכישתה של תחנת הטלוויזיה האמריקנית Current TV, זאת כחלק מניסיונותיה בשנים האחרונות לחדור לשוק האמריקאי ולהשפיע על דעת הקהל שם.[2] כעבור כשנתיים, עקב הפסדים מתמשכים, היא נאלצה לסגור את השלוחה האמריקאית.

לכניסה לאתר הרישמי: אלג’זירה האתר הרישמי

לשידורים חיים וערוצים נוספים ניתן להיכנס לערוצי טלוויזיה בישראל.