בחירות 2020

בחירות 2020

בחירות 2020 אודות מערכת הבחירות לשנת 2020 סבב ג’ | הבחירות לכנסת ה- 23 בחירות לחקיקה לכנסת ה23 יתקיימו בישראל ב -2 במרץ 2020. על פי חוק היסוד הרלוונטי, הבחירות נדרשו להתקיים לא יאוחר מיום שלישי השלישי של חודש חשוון העברי ארבע שנים לאחר הבחירות הקודמות ב- 17 בספטמבר 2019, מה שהופך את התאריך האחרון האפשרי 31 באוקטובר 2023.

עם זאת, ב- 11 בדצמבר 2019, עקב המשך כישלונן של כל המפלגות בהרכבת הממשלה הבאה במדינה, נקראו בחירות מוקדמות, השלישית תוך שנה לאחר הבחירות בספטמבר ובאפריל 2019. הפרשנים הישראלים הביעו חשש כי השיתוק הפוליטי מחליש את אמון הציבור במערכת פוליטית שכבר מקוטבת מאוד.

חלקן הבולט של המפלגות אשר יתמודדו בבחירות 2020

  • מפלגת הליכוד
  • מפלגת כחול לבן
  • מפלגת הרשימה המשותפת
  • מפלגת ימינה
  • מפלגת ישראל ביתנו
  • מפלגת המחנה הדמוקרטי
  • מפלגת יהדות התורה
  • מפלגת שס
  • מפלגת העבודה גשר
  • מפלגת עוצמה יהודית 

    רקע כללי

התקופה הארוכה של הקיפאון הפוליטי שהובילה לבחירות הייתה תוצאה של מירוצים קרובים באפריל וספטמבר 2019 שהשאירו את ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו וגם את מנהיג האופוזיציה בני גנץ, שלא היו מסוגלים לגייס רוב שלם של 61 מושבים, בקואליציה שלהם עם גושים בהתאמה של מפלגות קטנות יותר, בעלות ברית אידיאולוגית.

כתוצאה מכך, נתניהו וגנץ הסכימו באופן עקרוני כי הפיתרון היחיד הוא ממשלת אחדות לאומית בין הליכוד של נתניהו למפלגות הכחול-לבן של גנץ.  עם זאת, חילוקי דעות מהותיים ביחס לתנאי ממשלה כזו מנעו את הקמתה, שכן נתניהו דרש את הכללתם של מפלגותיו הימניות, בעלות הברית הדתית, וגנץ סירב לשתף פעולה עם ליכוד בראשות נתניהו כל עוד היה מוגש בכתב אישום. בגין שוחד והונאה לכאורה ועל כן יערך סבב ג’ של בחירות 2020 אשר יערכו בחודש מרץ.

אורלי עדס, מנהלת ועדת הבחירות המרכזית, הזהירה כי חסרה לה המימון והצוות הדרושים לניהול בחירות שלישיות, והנשיא ראובן ריבלין הדגיש את רצונו להימנע מלהתקשר לאחת, והביע שוב ושוב את מורת רוחו מהכישלון להקים ממשלת אחדות. אף על פי כן, כנדרש בחוק היסוד, הוא יזם ב 21 בנובמבר 2019 תקופה של 21 יום בה כל חבר כנסת (ח”כ) שקיבל את תמיכתם של 60 מחבריהם המחוקקים הורשה לנסות להקים ממשלה. לאחר שאף חבר כנסת לא הצליח במשימה זו עד ה -11 בדצמבר, הנשיא ראובן ריבלין נאלץ לקרוא לבחירות החדשות, בחירות 2020 סבב ג’.

מועד הבחירות

עם המועד האחרון להקמת ממשלה שתסתיים ב- 11 בדצמבר בחצות, יתקיימו הבחירות שנקראו 90 יום לאחר מכן ב -10 במרץ. עם זאת, מכיוון שזה יתנגש עם חג הפורים היהודי, הבחירות יתקיימו ככל הנראה שבוע לפני כן ב -3 במרץ, או שבוע לאחר מכן ב- 17 במרץ. הצעת חוק הכנסת תידרש לאפשר את העלאת מועד הבחירות. התאריך של 3 במרץ מתנגש עם יום הזיכרון הישראלי, ולכן הליכוד דחף לתאריך בחירות של 16 במרץ, ואילו כחול לבן רצו בחירות שיערכו ב -2 במרץ. שתי המפלגות הסכימו לקיים בחירות ב -2 במרץ 2020 וההצבעות הנדרשות בכנסת התקיימו ב- 11 וב -12 בדצמבר.

כל הבחירות האחרונות להקמת ממשלה התקיימו תמיד ביום שלישי זוהי מערכת הבחירות הראשונה אשר מתקיימת בתאריך ה 2.3.2020 יום שני בחירות 2020 סבב ג’.

סרטון הסברה לבחירות: לחצו כאן

לעוד מידע שימושי בכל התחומים: מידע שימושי